Запитання:
До ліцею приєднується малокомплектна школа (НВК), рішення винесене на сесію міської громади. Хто здійснює заходи щодо працевлаштування та вивільнення працівників НВК, керівник НВК чи керівник ліцею?
Відповідь від юрисконсульта Черкаської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України:
Відповідно до ст. 105 ЦК орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначає комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлює порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи (відповідний відділ чи управління освіти).
Важливою дією комісії є проведення аналізу кожного закладу мережі закладів освіти (які припиняються і до якого приєднуються), штатної чисельності працівників та встановлення кількості працівників, які не підлягають вивільненню у процесі реорганізації через наявні в них визначені законом трудові гарантії.
Комісія готує проєкт нової організаційної структури закладу, яка існуватиме після реорганізації, встановлює штатні одиниці, які будуть скорочені.
Для визначення кандидатур працівників, які підлягають вивільненню комісія:
1. Визначає працівників, звільнення яких з ініціативи роботодавця заборонено (статті 184 та 252 КЗпП та інші нормативно-правові акти).
2. Проводить порівняльний аналіз кваліфікаційних характеристик працівників, посади яких підлягають вивільненню, як тих закладів, що припиняються, так і тих закладів, до яких здійснюється приєднання. Під час аналізу з’ясовує, хто з працівників має переважне право на залишення на роботі.
Переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці (п. 1 ст. 42 КЗпП). При їх визначенні можуть використовуватись критерії, які в сукупності характеризують професійну діяльність працівників:
— наявність відповідної освіти;
— категорія, звання, присвоєні при атестації;
— ставлення до роботи;
— якість виконуваних робот;
— наявність дисциплінарних стягнень чи заохочень тощо.
При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі при скороченні надається з урахуванням положень ч. 2 ст. 42 КЗпП.
Результати проведеного аналізу заносяться в Протокол засідання комісії.