Профспілка працівників освіти і науки України в тяжких умовах воєнного стану продовжує свою діяльність, надаючи правову, соціально-економічну, матеріальну допомогу, психологічну та моральну підтримку освітянам-спілчанам, а також активно займається волонтерською діяльністю.
Протягом останнього тижня року, що минає, відбулися важливі профспілкові заходи: 23 грудня – засідання президії Центрального комітету Профспілки; 26 грудня – засідання Ради Федерації профспілок України; 27 грудня – IV Пленум Центрального комітету Профспілки; 29 грудня – засідання 25 президії та V Пленуму Черкаського обкому Профспілки.
Підбито підсумки діяльності профспілкових організацій та визначено основні пріоритетні завдання на 2023 рік.
З настанням бойових дій і введенням у країні воєнного стану ні на мить не припинялася робота обласної організації Профспілки. Працівники офісу, голови структурних ланок скеровували на місця роз’яснення з закликами до місцевої влади щодо неприпустимості зменшення розмірів оплати праці, відправлення працівників у вимушені безоплатні відпустки, їх звільнень, оголошення безоплатних простоїв тощо, керуючись чинними на той час нормами та вишукуючи дотичні. Здійснювався постійний моніторинг за дотриманням визначених законодавством державних гарантій і прав працівників в установах та закладах освіти. У випадку виявлення порушень оперативно вживалися заходи для їх усунення.
Саме за активної позиції галузевої Профспілки на всіх її рівнях відновлено можливість отримання педагогічними та науково-педагогічними працівниками в умовах воєнного стану відпустки повної тривалості. Привернуто увагу на те, що за педагогічними і науково-педагогічними працівниками, призваними на військову службу, зберігається заробітна плата та місце роботи.
Урегульовувалися питання казначейського обслуговування закладів освіти щодо своєчасної виплати заробітної плати викладачам закладів вищої, фахової передвищої освіти, питання оплати вартості медичних оглядів працівників-членів Профспілки.
Результатом спільних дій профспілкових організацій усіх рівнів стало не допущення прийняття закону про норми закриття закладів освіти без громадського обговорення не менше ніж за рік до його прийняття. Також не допущено зняття обмежень на наповнюваність класів у закладах загальної середньої освіти і збережено нормативи максимальної наповнюваності класів.
Спільними зусиллями соціальних партнерів студентству було гарантовано навчання дистанційно чи очно (якщо дозволяє безпекова ситуація) із виплатою стипендії, та зі збереженням місцем проживання в гуртожитку, забезпечення харчуванням за потребою.
Завдяки співпраці з територіальними органами влади, місцевого самоврядування, відділами освіти Профспілці вдалося сприяти на прийняття законодавчих актів, які забезпечили додаткові державні гарантії для працівників установ та закладів освіти в цих умовах, можливість здійснювати свої повноваження в дистанційному та змішаному режимі, оплату праці за рахунок освітньої субвенції.
У зв’язку із введенням воєнного стану збільшилась кількість усних і письмових звернень спілчан, що потребували консультацій, зокрема із використанням інформаційних технологій, і на які одразу надавалися відповіді та роз’яснення.
Найбільше звернень надходило з питань, які стосувалися особливостей реалізації прав працівників в умовах воєнного стану, зокрема: атестації педагогічних працівників та їх тарифікації; виплати заробітної оплати тим працівникам, які вимушено виїхали за межі України; реорганізації установ і закладів освіти; надання соціальних відпусток та відпусток на навчання; виплати відпускних та допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги, компенсації за невикористані дні відпустки, зокрема при звільненні, надбавок за вислугу років, доплати за завідування навчальними кабінетами; пенсійного забезпечення; призупинення дії трудових договорів; оформлення трудових книжок; зміни істотних умов праці; зменшення надбавок за престижність праці тощо. Загалом надано понад тисячу таких консультацій як окремим членам Профспілки, так і профспілковим організаціям усіх рівнів.
У цих складних умовах сьогодення продовжувалась робота з оздоровлення і відпочинку дітей, за результатами якої 10 організації та 5 осіб відзначено дипломами та почесними грамотами, а Черкаська обласна організація Профспілки нагороджена почесними грамотами Федерації профспілок України і Центрального комітету Профспілки.
Обласний комітет Профспілки забезпечував цілеспрямовану роботу щодо формування громадської думки про діяльність організації. Широко використовувалися власний сайт, корпоративна мережа сайтів організацій Профспілки, активна присутність у соціальних мережах – Фейсбук, Телеграм, співпраця зі ЗМІ на різних рівнях тощо.
З перших днів війни обласний комітет ініціював профспілковий благодійний «Марафон добрих справ – 2022», який було підхоплено всіма територіальними та багатьма первинними організаціями профспілки. Постійно організовується збір благодійних коштів, речей, продуктів харчування, окопних свічок, малюнків, фото тощо, які направляються членам профспілки – воїнам Збройних Сил України, Територіальної оборони, добровольчих формувань територіальних громад, їхнім рідним.
Сьогодні багато керівників і членів територіальних та первинних профспілкових осередків виконують військовий обов’язок із захисту держави, а також працюють, поєднуючи основну роботу з волонтерською, у складі гуманітарних штабів допомагають у розміщенні евакуйованих закладів із зони бойових дій та внутрішньо переміщених осіб. Благодійний профспілковий Марафон добрих справ продовжено і на 2023 рік, він триватиме до повної перемоги над ворогом та під час процесу відбудови цивільної і виробничої структури держави.
На безоплатній основі у приміщенні Обласного будинку вчителя діє волонтерський центр «Наш батальйон». Ведеться щоденна різнопланова робота на допомогу нашим воїнам, до якої залучаються багато громадян, у тому числі й працівники обласного комітету Профспілки та інші освітяни-спілчани.
У 2022 році багато зроблено, але ще багато чого потрібно зробити.
Працюємо далі, спрямовуючи свою основну діяльність на захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів кожного члена Профспілки, організаційне і фінансове зміцнення обласної організації, ефективну та змістовну роботу профспілкових організацій у 2023 році.
Максимально допомагаємо Силам оборони України, разом наближаємо нашу перемогу!