При виході на пенсію деякі педагогічні працівники мають можливість отримати одноразову допомогу, розмір якої дорівнює десяти місячним пенсійним виплатам.
Одноразові виплати при виході на пенсію регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» та Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону (станом на 1 січня 2025 року – 60 років), працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків – 35 років, для жінок – 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, в розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2024 – не менше 30 років.
Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 № 963, але не всі з них мають право на отримання пенсії за вислугу років та грошової допомоги.
До страхового стажу, що дає право на отримання грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. №909.
На таку виплату, зокрема, мають право працівники наступних установ:
• загальноосвітні школи, військові загальноосвітні установи, музичні та художні школи;
• міжшкільні навчально-виробничі комбінати;
• дитячі будинки, дитячі трудові та виховно-трудові колонії, дитячі приймальні пункти та приймачі-розподільники для неповнолітніх, логопедичні пункти та стаціонари, школи-клініки;
• вищі навчальні заклади І-ІІ рівнів акредитації, професійно-технічні навчальні заклади;
• дошкільні навчальні заклади всіх типів;
• позашкільні навчальні заклади.
Звертаємо увагу, що Перелік містить найменування посад педагогічних працівників, які мають право на таку виплату.
Отже, працівники освіти мають право на отримання десяти місячних пенсій одноразово за таких умов:
- При виході на пенсію за віком.
- Якщо пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» призначається після 1 жовтня 2011 року (п.5 Постанови Кабінету міністрів України від 23.11.2011 № 1191).
- Якщо на день досягнення пенсійного віку (60 років), передбаченого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», особа працювала в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» – «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
- Якщо страховий стаж на зазначених посадах становить 35 років для чоловіків, 30 років – для жінок.
- Якщо до цього особа не отримувала будь-яку пенсію.
Юрисконсульт Черкаської обласної організації Профспілки
